Uçak Kargo

 

Uçak kargo, hava kargo taşımacılığının en hızlı bölümüdür. Bu kargo hizmetinde tüm gönderiler havaalanından havaalanına, hatta adresten adrese teslimat yapılmaktadır. Bu kargo taşımacılığı, özellikle hızlı ve güvenli teslimat isteyen göndericilerin tercih ettiği tartışmasız bir taşımacılık hizmetidir ve bu hizmet vazgeçilmezdir. Bu taşımacılıkta en önemli konu güven ve hızdır. Havayolu taşımacılığı hem ulusal hem de uluslar arası olarak gerçekleştirilmektedir. Havayolu kargo hizmetinde gönderilerin hem güvenli, hem hızlı, hem de ekonomik olması önemlidir. Bunların üçünün bir arada bulundu hizmet, çok daha fazla tercih edilmektedir. Kurumsal kargo şirketleri, yurtdışındaki bağlantıları ile havalimanından havalimanına ya da adrese teslimat yapmaktadır. Havayolu taşımacılığında kullanılan araçlar son derece hızlıdır ve bu nedenle de teslimatın kısa bir süre içinde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Ancak havayolu taşımacılığında maliyetin biraz daha yüksek olduğu bilinmelidir. Ancak günümüzdeki rekabet, havayolu taşımacılığın gelişmesini hızlandırmakta, modern havaalanları, artırılmış kapasiteler, son teknolojiyle tasarlanmış araçlar, ileri depolama sistemleri, havayolu taşımacılığının yaygın olarak yapılmasına imkan sağlamaktadır. Havayolu taşımacılığında bazı karmaşık bürokratik zorluklar vardır ve bu nedenle doğrudan havayolu şirketleri ile irtibata geçmek yerine kargo şirketleri ile iletişime geçilmektedir. Alanında uzmanlaşan havayolu kargo taşımacılığı şirketleri, müşterilerinin kapıdan kapıya kargo hizmeti olmak üzere lojistik hizmet taleplerini karşılamaktadır.

 

Uçak Kargonun Üstün Yönleri Vardır

 

Uçak kargo şirketleri, göndericilerden teslim aldıkları kargoları bir araya getirmekte ve konsolide kargo şeklinde, hacim ve ağırlık bakımından en hesaplı ambalajlamayı yapabilmektedir. Kargo firmaları, uluslararası standart ve kalitedeki hizmetleri ile müşteri açısından maliyetleri düşürebilmektedir. Havayolu kargo taşımacılığının birçok üstün yönü vardır. Yüksek hızda taşımayla teslim süresinin kısalması, ülkeler arasında doğrudan iletişim sağlandığı için politik ve bürokratik olumsuzluklardan en az seviyede etkilenmesi, küçük miktarlardaki eşyanın naklinde en uygun ulaşım türü olması, dünya geneline yayılmış havaalanı ağının varlığı, yüksek emniyet ve güvenilirlik, kargoların ve yüklenmesinde gösterilen özen, planlı ve tarifeli kargo hareketleri ile diğer taşımacılık türlerine oranla sigorta primlerinin daha düşük bulunması öne çıkan hususları olmaktadır. Kargoların taşınmasında havayolunun tercih edilmesinde bazı temel nedenler de vardır. Bunlar arasında özellikle balık, meyve, sebze ve çiçek gibi çabuk bozulabilir kargonun en uzun mesafelerde bile en kısa zamanda taşınabilmesini sağlaması gelmektedir. Bu türden kargoların uçakla taşınması, diğer taşıma yollarında ödenen soğutma masraflarını ortadan kaldırmakta, malın zarar görmesinden (çürüme vb.) doğacak zararları önlemektedir. Havayolu taşımacılığında ayrıca evcil hayvanlar, hayvanat bahçesi hayvanları ve benzerlerinin taşımacılığı da hızlı bir şekilde yapılmakta ve böylece nakliye anında meydana gelebilecek tehlikelerin en aza inmesi sağlanmaktadır.  Havayolu taşımacılığı, güncelliklerini korudukları sürece bir ticari değere sahip oldukları kabul edilen ve satışları mümkün olan gazete, dergi, haber fotoğrafları ve televizyon için film belgeleri gibi materyallerin zamanında ulaştırılmasını sağlamaktadır. Altın, platin, para, değerli evraklar, sanat eserleri gibi çok değerli kargoların güvenli bir şekilde taşınmasına imkan sağlayan havayolu kargo hizmeti, ambalajlama ve taşıma sigorta maliyetlerini düşürmektedir. Havayolu kargo hizmetinde kısa sürede ulaşamadıkları takdirde işletmeler açısından ağır ekonomik kayba yol açacak acil kargo kapsamında makine yedek parçaları, motorlar, jeneratörler ve diğer enerji ekipmanları için en hızlı seçenek olarak öne çıkmaktadır. Havayolu taşımacılığında sarsıntı ya da çarpma gibi nedenlerle meydana gelebilecek hasarın en az seviyede olmasından dolayı, ölçüm donanımları, elektronik ve optik cihazlar gibi çok hassas kargoların taşınmasında güvenli koruma sağlanmaktadır. Havaalanının büyük ekonomik merkezlerin yakınında bulunması durumunda taşıma öncesi ve sonrası akış maliyetler de azalmaktadır.

 

Talepler Hızlı Bir Şekilde Karşılanmalı

 

Uçak kargo hizmeti ilk kez kullanıyorsa ve yurt dışına ürün satılacak ya da yurt dışından ürün alınacaksa gümrük mevzuatı kesinlikle bilinmelidir. Mevzuatın bilinmesi, işlemleri çabuklaştırmaktadır. Firmanın çalıştığı bir gümrük firması yoksa ya da bu işlemleri yapacak personeli bulunmuyorsa, havayolu kargo firması gümrük dahil fiyat vermektedir. Kargo şirketleri, tüm talepleri hızlı bir şekilde karşılamakta, bu sayede tüm ürünlerin kısa bir süre içinde adreslerine ulaşmasını sağlamaktadır. Hava kargoda gümrüklü ve gümrüksüz ürürler taşınabilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık yapan havayolu kargo firmaları, özellikle gümrüğe tabi olmayan tüm ürünleri doğrudan adrese teslim edebilmektedir. Gümrüğe tabi ürünlerle ilgili de farklı çalışmalar yapılmaktadır. Kargo firmalarının genellikle gümrük sahalarında antrepoları vardır ve gümrük kontrollerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için yetkililere haber verilmekte ve böylece kontrollerin kısa bir süre içinde sonuçlandırılmasını sağlamaktadır. Bu sayede ürünlerin yine hızlı bir şekilde teslimatı yapılmaktadır. Bu şekilde hizmet alınabilmesi ve gönderilerin adrese teslim edilebilmesi için altyapısı güçlü olan kargo şirketleri ile iletişime geçilmesi tavsiye edilmektedir. Profesyonel bir şekilde hizmet veren kargo firmaları tarafından gerçekleştirilen teslimatlarda herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınmayacağı bilinmelidir. Kargo hizmetinde güvenlik ön planda tutulmalıdır. Kargo hizmetinde genellikle ücret önceden ödenmektedir. Bu nedenle de güvenlikle ilgili ayrıntılar titizlikle incelenmeli ve herhangi bir aksiliğe izin verilmemelidir. Kargo siparişi alındığında müşteriye mutlaka kargo takip numarası verilmelidir. Bu, güvenin atmasına yol açacaktır. Müşteriye siparişin nerede olduğu ile ilgili bilgilendirme sağlanmalıdır.

 

Takip Sisteminin Önemi

 

Uçak kargo firmaları, ürünü isteğe bağlı olarak özel bir sigorta ile de taşımaktadır. Normal şartlarda ürün sigortalı taşınsa da özel sigorta tavsiye edilmektedir. Ancak bunun fiyat farkının olduğu da bilinmelidir. Bunun yanı sıra ödemeli gönderi seçeneği de vardır ve bu seçenek tercih edildiğinde tahsilât alıcıdan yapılmaktadır. Ancak ticari hayatta bu durumla karşılaşmak çok enderdir. Özellikle ihracat numuneleri ile ilgili bir gönderinin ödemesinin alıcı tarafından yapılması, gönderici için itibar kaybıdır. Bu nedenle de ödemeler gönderici tarafından yapılmaktadır. Hava kargo taşımacılığında takip sistemi mutlaka olmalıdır. Bu sistem, müşteri kargo şirketi ile irtibata geçmeden internet üzerinden ürünün hangi istasyonda olduğunu göstermektedir. Bu özellik, kargo şirketinin güvenliğini ve itibarını artıran bir ayrıntıdır. Uluslar arası ve ulusal taşımacılık da olsa mutlaka kurumsallaşmış kargo şirketlerinden hizmet alınması gerektiği belirtilmektedir. Kargo taşımacılığı, lojistik sektöründedir ve yardımcı hizmetler grubunda yer almaktadır. Kargo taşımacılığında düzenli ve özel kargo hizmetleri vardır. Düzenli kargo olarak adlandırılan hizmet genel olarak kurumsal müşterilerin gönderdiği kargolardan oluşmakta,  özel kargo ise bireysel müşterilerin gönderilerinden meydana gelmektedir. Öte yandan kargo taşımacılığında ağırlık sınıflandırması vardır. Her ağırlıktaki eşyanın hava kargo ile taşınması mümkün olmamaktadır. Kargo taşımacılığında genellikle tek parça olarak ağırlığın yüz kiloyu geçmemesi gereklidir. Bu nedenle de yüz kiloyu geçen yüklerin nakliyesi kargo şirketi tarafından yapılmamaktadır. Yük sınırlandırma yapmayan bir kargo şirketi olduğunda güvenilmemesi gerektiği belirtilmektedir. Ancak bunun için uçak kiralama hizmeti vardır ve bu sayede büyük makine parçalarının da gönderimi mümkün olabilmektedir.  Her ne kadar büyük ürünlerin ihracatı ve ithalatı deniz yolu ile yapılsa da acil olan ürünler için havayolu kargo hizmetinden yararlanılmalıdır. Kargo şirketleri, şehir içi ve şehirlerarası taşımacılık hizmeti de vermektedir. Bu arada yükün teslimi sırasında da kargo takip numarasının da alınması ve bu takip numarası ile yükün durumunun kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.