Yurtdışı Kargo

 

Yurtdışı kargo, ciddiyet isteyen, güvenli bir şekilde yapılması gereken bir taşımacılık hizmetidir. Özellikle yurt dışı ile ilgili sunulan kargo hizmetinde hem yurt dışı gönderiler hem de yurt dışından gönderiler güvenli bir şekilde teslim edilmelidir. Kargo hizmetinde ürün takip numarasının önemi büyüktür ve bu sistem sayesinde hem alıcı hem de gönderici ürünün nerede olduğu bilgisine kolayca ulaşmaktadır. Ancak bu hizmetin sunulabilmesi için kargo firmasının altyapısının güçlü, çalışanlarının da profesyonel olması gereklidir. Ayrıca operatör olarak hizmet veren personelin de konusunda uzman olması şarttır. Çünkü özellikle yurtdışına ürün göndermek isteyenler, operatörden fiyatı öğrenmek istemektedir. Operatör, bilgileri anında vermelidir. Ancak operatörün vereceği fiyat bilgisinin kesin fiyat bilgisi olmadığı da bilinmelidir. Çünkü kesin fiyat bilgisi, kargo görüldükten, ağırlığı ve ebadı tespit edildikten sonra verilebilmektedir. Çünkü kargo gönderilerinde belli bir ağırlığa kadar net bir fiyatlandırma yapılabilmektedir ve bu sistem tüm kargo şirketlerinde aynıdır. Yurtdışına yapılan gönderilerde teslimat günü de ülkenin uzaklığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fiyatlandırma ise paketin ağırlığına ve ebatlarına göre yapılmaktadır. Yurtdışına yapılacak ve yurtdışından alınacak ürünlerle ilgili olarak da profesyonel ekiplerin hizmet verdiği kargo şirketleri ile irtibata geçilmelidir. Bu şirketlerdeki personel, yol gösterici vazifesi yapmaktadır. Gıda gönderilerinde de gıda üretim sertifikası ve MSDS formu olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir.

 

Altyapısı Güçlü Olan Firmalar Sorunsuz Hizmet Verir

 

Yurtdışı kargo yöntemi ile ihracat ve ithalat ilk kez yapılıyorsa mutlaka gümrük mevzuatının çok iyi bilinmesi şarttır. Bu mevzuatın bilinmesi, işlemleri çok daha fazla kolaylaştırmaktadır. İhracatı ya da ithalatı gerçekleştiren firmanın hizmet aldığı bir gümrük şirketi ya da gümrük personelinin olmadığı durumlarda kargo şirketi fiyatlandırmayı gümrükleme dahil olarak yapmaktadır. Ancak böyle bir fiyatlandırma yapılabilmesi içinde kargo şirketinin profesyonel bir şekilde hizmet vermesi gereklidir. Deneyimli ve profesyonel ekiplerle hizmet veren kargo firmalarının, taleplerin tamamını süratli bir şekilde karşılama kapasitesi bulunmaktadır. Günümüzde zaman kavramı çok önemli bir duruma gelmiştir ve zaman kaybının olması, maddi kayıplarla eş anlamlı olmuştur. Bu nedenle de kargo sektöründe hızlı teslimat hizmetine yönelik taleplerde artış olmuştur. Havayolu taşımacılığının da büyük bir gelişme göstermesinin yanı sıra bilişim teknolojileri ile de desteklenen kargo şirketleri ortaya çıkmıştır. Bu sayede sektör büyük bir gelişim göstermiş, ancak gülü kargo şirketlerini yanı sıra küçük çaplı işletmeler de ortaya çıkmıştır. Bu işletmelerden bazıları güvenli hizmet sunarken, bazıları da kalitesiz bir hizmet anlayışı ile görevini yapabilmektedir. Bu tür firmalardan uzak durulması gerektiği belirtilmektedir. Çünkü özellikle yurt dışından getirilen ya da gönderilen ürünlerin bazıları gümrüğe tabi olmaktadır. Bu durumda küçük firmaların gümrüklü ürünlerle ilgili çok fazla bir hizmeti olamamaktadır. Çünkü küçük çaplı firmaların gümrük mevzuatını tam olarak bilecek bir personel istihdam etmeleri zordur. Bu nedenle de yurtdışına yönelik kargo hizmetlerinde profesyonel şirketlerden hizmet alınmalıdır. Çünkü gümrüğe tabi olmayan bazı gönderiler vardır ve bu gönderilerin profesyonel kadroları olmayan kargo şirketleri tarafından sorunsuz bir şekilde gönderilebilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de ürünlerin zamanında ve güvenli olarak adrese teslim edilebilmesi için altyapısı güçlü olan kargo şirketleri ile irtibata geçilmesi tavsiye edilmektedir. Konusunda uzman olan şirketlerin teslimatlarında herhangi bir aksiliğin meydana gelmesi mümkün değildir.

 

Kargo Şirketinde Güvenlik Ön Planda Olmalıdır

 

Gerek yurt içi gerekse yurtdışı kargo hizmetinde güvenlik ön planda tutulmalıdır. Ürün gönderimi yapılırken kargo bedeli genellikle peşin olarak ödenmektedir. Bu nedenle gönderinin sağlam bir şekilde adrese telsim edileceğinden emin olunmalıdır. Firmalar, müşteri mağduriyetini önleyecek tedbirleri almakla mükelleftir. Siparişin kargodan çıkmasından itibaren mutlaka bir kargo takip numarasının verilmesi gereklidir. Bu, kargonun gönderici ve alıcı tarafından takip edilmesini kolaylaştırmaktadır. Özellikle bireysel müşterilerin ödemeleri anında gerçekleştirdikleri için güvenlik çok daha ön planda olmaktadır. Şirketlerle yapılan işlemlerde ise genellikle belli bir mahsuplaşma tarihi vardır. Ürün yurtdışına da gönderilse yurtdışından da getirtilse güvenli bir şekilde hizmet veren kargo şirketleri ile irtibat kurulmalıdır. Ayrıca kargo hizmetinde isteğe bağlı sigorta da yapılabilmektedir. Ancak bu sigortanın ekstra bir ücretin olduğu da bilinmelidir. Bireysel gönderilerde kargo ücretinin gönderici tarafından karşılanması gibi bir durumda söz konusu olabilmektedir. Bedeli alıcı tarafından ödenecek olan gönderilerde kargo şirketine bu durum bildirilmelidir. Çünkü kargo sektöründe genellikle ödeme gönderici tarafından yapılmaktadır. Gönderi takip sistemi buluna kargo şirketlerinden hizmet alındığında da emtianın hangi istasyonda olduğu anlaşılmaktadır. İhbarlı gönderi seçeneği de vardır ve bu seçenekte kargo alıcının bulunduğu yerdeki acenteye ulaştığında telefonla bilgi verilmektedir. Bütün bu ayrıntılar, kargo şirketinin prestijidir. Ayrıntılara dikkat edildiğinde nakliye sırasında herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınması imkansızdır. Bütün bunların yanı sıra yurtdışı teslimatlarda havayolu kullandığı için havayolu şirketinin de güvenli olması gereklidir. Prestijli havayolu firmaları ile işbirliği içinde olan kargo şirketleri, çok daha güvenli teslimat gerçekleştirmektedir. Öte yandan kargo taşımacılığı hizmeti sunan firmaların yurtdışından gelen ve gümrüğe tabi olan ürünlerin gümrük işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi gereklidir. Bunun için de belli bir yöntem uygulanmaktadır. Profesyonel firmalar, uçakların geliş saatleri ile ilgili bilgileri önceden gümrük yönetimine sunmaktadır. Böylece ürünler antrepoya girer girmez gerekli incelemeler gerçekleştirilmekte, bu sayede de kontrol işlemleri çabuk bir şekilde sonuçlanabilmektedir. Ancak işlemlerin süratli bir şekilde yapılabilmesi için kargo şirketinin güvenliği ön planda olmalıdır.

 

Kargo Taşımacılığında Belli Standartlar Vardır

 

Yurtdışı kargo hizmetinde her eşyanın taşınması mümkün değildir. Yardımcı hizmetler grubunda yer alan kargo taşımacılığı hizmeti, belli kurallar çerçevesinde sunulmaktadır. Bu çerçevelerin dışına çıkılması mümkün değildir. Kargo ile taşınacak ürünlerin belli bir ağırlığı ve ebadı olmalıdır. Belirlenen ölçüleri geçtiğinde teslimatın yapılması söz konusu olamamaktadır. Çok ağır ve büyük ebatlı ürünlerin özel kargo ile taşınması mümkündür ancak bunun maliyeti daha yüksektir. Kargo sisteminde özel ve düzenli kargo tanımı vardır. Özel kargo tanımına bireysel göndericilerinin ürünleri girmektedir. Düzenli kargonun kapsamı ise kurumsal firmalardır ve bu firmalar belli bir düzen içinde kargo göndermektedir. Yurtdışına yapılan gönderiler havayolu ile gerçekleştirildiği için yurtdışı hava kargo olarak da nitelendirilmektedir. Ancak kara, deniz ve demiryolu ile de kargo teslimatları yapılmaktadır. Bunların teslimat süresi de doğal olarak hava kargo süresinden daha uzundur. Güvenlik açısından ise birbirlerinden farkı yoktur. Yurtdışı hava kargo ile herhangi bir ülkeye gönderi yapılabilmektedir. Ayrıca havaalanından havaalanına ya da adrese teslim sevkiyatın da yapılması mümkündür. Bu teslimatların da tek bir kolide yüz kilogramı geçmemesi gereklidir. Tek bir kolide bu ağırlığı geçen ürünlerin kargo şirketi ile taşınması mümkün olmamaktadır. Belli standartlar çerçevesinde hizmet veren firmalar, bu standartların dışına çıktıklarında ceza ile karşı karşıla kalabilmektedir. Bu nedenle gönderilerin bu standartlara uygun hale getirilmesi şattır. Sınırlama yapmadıklarını belirten kargo şirketlerine güvenilmemesi gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca kargo şirketine verilen koli ile birlikte bir takip numarası alınması, sonrasında da bu takip numarası ile internet üzerinden gönderinin takibinin yapılabilmesi de önemlidir.